


Postup posuzování shody v ČR je zcela shodný s postupem ve všech členských státech EU a je popsán v nařízení vlády 426/2016 Sb., o posuzování shody rádiových zařízení při jejich dodávání na trh (dále jen „NV“), která implementuje směrnici 2014/53/EU Evropského parlamentu a rady ze dne 16. dubna 2014, o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání rádiových zařízení na trh a zrušení směrnice 1999/5/ES (tzv. Směrnice RED).
Na rozdíl od předchozí platné právní úpravy, platné do 12. 6. 2016 (s přechodným obdobím do 12. 6. 2017) může posuzování shody provádět pouze výrobce (i v případě, že sídlí mimo EU).
Výrobce provede posouzení shody na soulad se základními požadavky NV (Směrnice RED). Základními požadavky jsou: účelné využití kmitočtového spektra (rádiové parametry); EMC; bezpečnost a ochrana zdraví.
Výrobce zajistí vypracování Prohlášení o shodě (Declaration of Conformity), označí zařízení symbolem CE a provede další úkony uvedené v § 5 a § 6 NV.
Dovozce do zemí EU zajistí zejména, aby výrobce provedl posouzení shody a vybavil zařízení potřebnými náležitostmi dle NV. Orientační přehled požadavků je uveden zde. Dále je dovozce povinen zajistit, aby orgánu dozoru byla na jeho žádost předložena kompletní technická dokumentace od výrobce.
NV nově stanoví i povinnosti distributora (prodejce). Ten je před dodáním zařízení na trh povinen ověřit, zda zařízení nese označení CE, zda jsou k němu přiloženy požadované doklady, návod a bezpečnostní informace v českém jazyce a zda výrobce a dovozce splnili požadavky stanovené v NV.
Nařízení vlády č. 426/2016 Sb. v sobě zahrnuje požadavky na bezpečnost a EMC, proto se rádiová zařízení podle nařízení vlády č. 117/2016 Sb. a 118/2016 Sb. již neposuzují.
V případě zařízení spadajících pod jiná specifická nařízení vlády, která jsou současně rádiovým zařízením (např. hračky, zdravotnické prostředky, …) však musí tyto výrobky splnit požadavky jak příslušného specifického nařízení vlády, tak i nařízení vlády č. 426/2016 Sb.