Průkazy a zkoušky
- Druhy průkazů
- Správní poplatky pro průkazy a zkoušky
- Oznámení termínu zkoušek
- Přihláška ke zkoušce – Získání průkazu odborné způsobilosti
- Prodloužení doby platnosti průkazu odborné způsobilosti
- Provedení změn v osobních údajích, duplikáty průkazů
- Amatérská radiokomunikační služba
- Uznání odborné způsobilosti držitele průkazu členské země EU
- Kontakty
Hlavní změny ve zkouškách a průkazech odborné způsobilosti od 1. 9. 2019
Dne 1. září 2019 nabyla účinnosti vyhláška č. 120/2019 Sb., kterou se mění vyhláška č. 157/2005 Sb., o náležitostech přihlášky ke zkoušce k prokázání odborné způsobilosti k obsluze vysílacích rádiových zařízení, o rozsahu znalostí potřebných pro jednotlivé druhy odborné způsobilosti, o způsobu provádění zkoušek, o druzích průkazů odborné způsobilosti a době jejich platnosti.
Mezi hlavní změny v námořní pohyblivé službě spadají následující opatření:
-
Současný omezený průkaz radiotelefonisty námořní pohyblivé radiotelefonní služby (OFN) již není vydáván. Místo tohoto průkazu jsou k dispozici dva nové průkazy odborné způsobilosti:
- Průkaz pro obsluhu lodních stanic pro pásmo VKV v příbřežní plavbě bez použití prvků systému GMDSS (průkaz OFP). Jedná se tedy o průkaz pro obsluhu pouze lodních stanic, hojně využívaných turisty při příbřežních plavbách do 20 NM od pobřežní linie.
- Průkaz pro obsluhu stanic na vnitrozemských vodních cestách (průkaz OFV), Průkaz OFV platí pro obsluhu lodních stanic na vnitrozemských vodních cestách členských států úmluvy RAINWAT.
- Součástí zkoušky k získání průkazu OFP je rovněž ústní zkouška, která v sobě zahrnuje znalosti komunikace v anglickém jazyce (ověření základních znalosti námořní frazeologie). Jedná se o ověření navázání rádiového spojení, tvorbu tísňové, pilností a bezpečností komunikace a správné použití mezinárodní hláskovací abecedy. Podrobnosti k ústní zkoušce je možné nalézt v osnovách ústní zkoušky.
- K získání průkazu OFV postačuje složení písemného testu. Pro obsluhu říční pobřežní stanice je nutno mít průkaz VFN (viz bod 5.).
- Žadatel si nově může vybrat, zda vykoná zkoušku pro průkaz OFP nebo OFV. V případě, že bude požadovat obsluhovat lodní stanice jak na příbřežní plavbě, tak i na vnitrozemské plavbě, bude muset vykonat obě zkoušky. Pro obsluhu lodních stanic na vnitrozemských vodních cestách lze použít rovněž průkaz SRC.
- Nově je upřesněno, že všeobecný průkaz radiotelefonisty námořní pohyblivé radiotelefonní služby (VFN), platí pro obsluhu lodních stanic a zároveň i pobřežních stanic na vnitrozemských vodních cestách bez použití prvků systému GMDSS. Pro obsluhu stanic s prvky GMDSS slouží průkazy SRC, LRC, ROC a GOC.
Mezi hlavní změny v letecké pohyblivé službě spadají následující opatření:
- Součástí zkoušky k získání omezeného průkazu radiotelefonisty letecké pohyblivé (OFL) je rovněž ústní zkouška, která v sobě zahrnuje znalosti letecké frazeologie. Jedná se o ověření základních znalostí letecké frazeologie (převážně v českém jazyce). Podrobnosti k ústní zkoušce je možné nalézt v osnovách ústní zkoušky.
Další změny ve zkušebním procesu:
- Zmírnění požadavku na počet fotografií žadatele o žádost k přihlášce odborné způsobilosti. Nově postačuje doložení pouze jedné fotografie.
- Zkrácení „čekací lhůty“ na opravnou zkoušku po neúspěšném vykonání písemného testu z 90 dnů na 60 dnů.
- Zrušení povinnosti psát znovu test při opakování zkoušky po neúspěšném vykonání ústní zkoušky. Opakování ústní zkoušky je možné nejdříve po 14 dnech.
- Přihlášku ke zkoušce je nutno podat nejpozději 20 dní před plánovaným termínem konání zkoušky.
- Po absolvování zkoušky jsou průkazy vydávány s platností 10 let. Po uplynutí této doby bude doba platnosti stanovena na 5 let pro každé další prodloužení doby platnosti průkazu. To se netýká průkazů GOC a ROC, které jsou vydávány na 5 let jako doposud.
- Prodlužování doby platnosti dříve vydaných průkazů:
- Při podání žádosti o prodloužení doby stávajícího průkazu OFN budou držiteli zaslány oba průkazy (OFP i OFV) za jeden správní poplatek (nyní 200 Kč). Před uplynutím jejich doby platnosti (po pěti letech) se držitel rozhodne, bude chtít prodloužit dobu platnosti pouze jednoho, nebo obou průkazů. V případě prodloužení doby platnosti obou průkazů zaplatí správní poplatek za prodloužení doby platnosti každého z nich;
- doba platnosti u ostatních průkazů odborné způsobilosti je prováděna podle stávajících pravidel.