Elektronický sběr dat (ESD)

Jak získat přístup do systému Elektronického sběru dat (ESD)?

Žadatel o přístup (tzv. oprávněná osoba) musí vyplnit žádost o přístup do systému ESD, kterou nalezne na úvodní straně systému ESD.

Vyplněnou žádost ve formátu PDF je nutné stáhnout a doručit prostřednictvím datové schránky, e-mailem opatřeným uznávaným elektronickým podpisem, poštou, nebo osobně na Úřad. Adresy s kontaktními údaji jsou uvedeny zde.

Po doručení žádosti Úřadu bude oprávněné osobě aktivován přístup do systému ESD, o čemž bude informována na emailovou adresu uvedenou v žádosti o přístup do systému ESD, případně prostřednictvím SMS zprávy, pokud si tento způsob komunikace v žádosti zvolí.

Oprávněná osoba může po aktivaci přístupu v systému ESD vytvořit a následně administrovat přístup až pro 3 tzv. pověřené osoby, které mohou pouze vyplňovat a odevzdávat formuláře. Doprovodné informace k systému ESD včetně návodných videí naleznete zde a na úvodní straně systému ESD.

Kdo vyplňuje přístupy (aktivní přípojky) a kdo disponibilní přípojky v přílohách pro sběr geografických údajů ve formulářích ART vyplňovaných v systému Elektronického sběru dat (ESD)?

Sloupce s ukazateli o disponibilních přípojkách vyplňuje povinná osoba zajišťující síť elektronických komunikací, zpravidla tedy vlastník, příp. provozovatel příslušné infrastruktury do koncového bodu sítě (bod, kde je účastníkovi – koncovému uživateli (na maloobchodě) poskytována služba přístupu k internetu), a to bez ohledu na to, zda tato povinná osoba poskytuje sama maloobchodní služby či nikoli. Tyto sloupce tedy vyplní i v případě, že síť pouze velkoobchodně zpřístupňuje jiným poskytovatelům služeb.

Sloupce vztahující se k přístupům (aktivním přípojkám, na nichž je poskytována služba účastníkovi – koncovému uživateli) vyplňuje poskytovatel služby přístupu k internetu koncovému uživateli, a to bez ohledu na to, zda službu poskytuje prostřednictvím vlastní infrastruktury, anebo využívá na základě smluvního vztahu infrastrukturu jiného podnikatele, který síť zajišťuje.

Ve většině případů je povinná osoba současně provozovatelem sítě i poskytovatelem služby. V takovém případě bude vyplňovat jak informace o přístupech (aktivních přípojkách), tak i o disponibilních přípojkách.

Co to je disponibilita (disponibilní přípojka), o které jsou údaje vyplňovány v přílohách pro sběr geografických údajů ve formulářích ART v systému Elektronického sběru dat (ESD)?

Disponibilní přípojkou je přípojka, prostřednictvím které je buď již poskytována služba požadovaných parametrů (přípojka v provozu, v systému ESD označována jako aktivní přípojka nebo přístup), nebo přípojka připravená k provozu (tedy již nainstalovaná u koncového uživatele), nebo dosud neinstalovaná přípojka za podmínky, že v daném místě může být pro poskytování služby v případě projeveného zájmu ze strany účastníka snadno dobudována. Za snadné dobudování je považována taková úprava stávající infrastruktury, při níž nejsou vynaloženy nepřiměřeně vysoké investiční náklady (takovým nepřiměřeným nákladem je např. rozsáhlá výkopová práce či stavba stožárů) a kterou je možné provést do čtyř týdnů od vyslovení zájmu ze strany účastníka tak, aby mu v této lhůtě byla aktivována služba. Aby bylo možné takovou disponibilní přípojku vykázat, musí k ní už v dané lokalitě existovat komerční nabídka služby odpovídající deklarované efektivní rychlosti.

Zásadní pro vykazování parametrů disponibilních přípojek je, aby byla povinná osoba schopna zajistit kvalitu služby současně na všech přípojkách vyplněných v rámci geografického sběru dat (při zohlednění již existující kapacity v navazujících částech sítě). V podrobnostech Úřad odkazuje na návodné pokyny, které jsou součástí příloh pro sběr geografických údajů a jsou uvedeny i na webových stránkách Úřadu.

Jak je definovaná síť VHCN v přílohách pro sběr geografických údajů ve formulářích ART v systému Elektronického sběru dat (ESD)?

Definice a parametry pro sítě s velmi vysokou kapacitou (VHCN) vycházejí ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1972 ze dne 11. prosince 2018, kterou se stanoví evropský kodex pro elektronické komunikace (čl. 2 odst. 2 a recitál 13) a ze souvisejících Pokynů BEREC pro sítě s velmi vysokou kapacitou ze dne 5. října 2023 (BoR(23) 164. Tyto pokyny včetně jejich nezávazného českého překladu jsou k dispozici také na webových stránkách Úřadu.

Připojení prostřednictvím VHCN sítí se v kontextu uvedených dokumentů člení na pevné a bezdrátové, přičemž pevným připojením se ve vztahu k VHCN rozumí připojení prostřednictvím sítí, které pro přenos dat využívají kovová (včetně koaxiálních) a optická přenosová média.

Sítí VHCN je v případě pevného připojení (FTTH/B, xDSL, CATV): a) síť sestávající plně z optických vláken až do budovy, nebo b) jiná pevná síť umožňující na koncovém bodu sítě zajistit „downlink data rate“ ≥ 1 000 Mbit/s, „uplink data 5 rate“ ≥ 200 Mbit/s, chybovost paketů max. 0,05 %, ztrátovost paketů max. 0,0025 %, obousměrné zpoždění IP paketů max. 10 ms, kolísání zpoždění max. 2 ms a dostupnost služby min. 99,9 % za rok.

Sítí VHCN je v případě bezdrátového připojení (bezdrátový přístup v licencovaných pásmech a bezdrátový přístup ve volných pásmech): a) síť sestávající plně z optických vláken až k základnové stanici (či obdobnému bezdrátovému přístupovému bodu (AP), tzn. bodu s aktivním komunikačním zařízením pro vysílání, přenos a směrování provozu ke a od koncového uživatele), nebo b) jiná bezdrátová síť umožňující na koncovém bodu sítě zajistit „downlink data rate“ ≥ 350 Mbit/s, „uplink data rate“ ≥ 50 Mbit/s, chybovost paketů max. 0,01 %, ztrátovost paketů max. 0,005 %, obousměrné zpoždění IP paketů max. 18 ms, kolísání zpoždění max. 5 ms a dostupnost služby min. 99,9 % za rok.

Pokud bezdrátové připojení splňuje „přísnější“ kritéria kategorie/třídy VHCN 3, primárně určená pro služby pevného (kabelového) připojení (kovová a optická přenosová média), vykazuje se taková síť za „pevnou VHCN“ kategorie/třídy VHCN 3.

V případě, že alespoň jedna disponibilní přípojka na daném adresním místě splňuje podmínky pro koncový bod sítě VHCN, vybere povinná osoba u daného záznamu příslušnou kategorii/třídu VHCN (1 až 4, resp. příslušný „kód kategorie/třídy VHCN“). V případě, že žádná disponibilní přípojka v daném adresním místě nesplňuje podmínky pro koncový bod sítě VHCN, vybere povinná osoba u daného záznamu kategorii/třídu VHCN 0, případně ponechá pole prázdné a systém ESD kategorii/třídu VHCN 0 doplní automaticky.

Pojmy downlink a uplink data rate představují parametry sítě ve smyslu rychlosti přenosu dat pro downlink a uplink, resp. vyjádření dostupné šířky pásma dané přípojky (pozn. při vyhodnocování parametru VHCN se využívá jiná rychlost než při vykazování dat, kde se pracuje s rychlostí download a upload). Tato síť musí být schopna poskytovat službu o příslušných parametrech (služba nemusí být fakticky poskytována v době vykázání).

Zajímají Vás bližší informace k elektronickému sběru dat?

Více informací naleznete zde.

Co dělat při potížích při přihlašování do systému ESD prostřednictvím portálu Identita občana (např. pokud se objevuje chybové hlášení)?

Přihlašování do systému ESD prostřednictvím ověření elektronické identity (portálu Identita občana) je nezbytné zahájit na úvodní straně systému ESD po stisknutí tlačítka „Přihlásit se“, kdy dojde k přesměrování na portál Identita občana a zobrazení přihlašovacích prostředků (např. Mobilní klíč eGovernmentu, eObčanka či bankovní identita). Potíže může způsobovat např. vstup na webovou stránku systému ESD z uložené záložky. Pro přihlašování je vhodné používat nejlépe prohlížeče Google Chrome, Mozilla Firefox, případně Microsoft Edge (případně poslední verzi MS Internet Exploreru). Pro MacOS není vhodné používat prohlížeč Safari. Před dalším pokusem o přihlášení je při potížích vhodné smazat cookies a dočasné soubory internetu v prohlížeči, případně otevřít prohlížeč v novém anonymním okně. Současně je doporučeno zkontrolovat, zda není spuštěna ochrana prohlížeče/počítače, jako je např. Kaspersky Internet Security, BitDefender apod., v některých případech pomůže její pozastavení.

Pokud potíže přetrvávají, lze kontaktovat podporu Identity občana, případně se obrátit přímo na poskytovatele svého identifikačního prostředku.

V případě, že se objeví potíže s přihlášením do systému ESD až po ověření a odsouhlasení využití identifikačních údajů prostřednictvím portálu Identita občana, lze kontaktovat pracovníky ČTÚ na e-mailové adrese monitoringtrhu@ctu.cz spolu s kopií obrazovky s chybou a uvedením data a času tohoto neúspěšného přihlášení.

Top