TISKOVÁ ZPRÁVA: Měsíční monitorovací zpráva za září 2016

Praha, 14. října 2016 – I poté, co operátor vzal zpět svůj návrh a došlo k zastavení řízení, je možné v novém řízení posuzovat oprávnění vymáhat určitou částku. Vyplývá to z rozhodnutí, o kterém informuje dnes vydaná zářijová Měsíční monitorovací zpráva ČTÚ. Úřad rozhodoval o žádosti klienta operátora T-Mobile, který se domáhal vydání rozhodnutí o „oprávněnosti vystavení smluvních pokut z jeho účastnické smlouvy.“

Konkrétně žádal v rozhodnutí určit, že není povinen platit vystavené smluvní pokuty, které po něm operátor bez rozhodnutí ČTÚ prostřednictvím inkasní agentury vymáhal. Zákazník argumentoval nálezem Ústavního soudu z 11. 11. 2013, sp. zn. I. ÚS 3512/11, který v rámci spotřebitelských smluv dovodil, že ujednání zakládající smluvní pokutu zásadně nemohou být součástí tzv. všeobecných obchodních podmínek, ale pouze spotřebitelské smlouvy samotné. Správní řízení iniciované operátorem bylo v části týkající se smluvních pokut zastaveno, protože v této části je T-Mobile vzal zpět. Přesto však po zákazníkovi i nadále požadoval zaplacení smluvních pokut s příslušenstvím.

V řízení se T-Mobile bránil tvrzením, že zpětvzetí návrhu neznamená, že tyto částky smluvních pokut byly na účtu zákazníka stornovány či zaplaceny. Pouze již operátor nežádá ČTÚ o vydání rozhodnutí v této části.

ČTÚ na žádost každého, kdo prokáže, že je to nezbytné pro uplatnění jeho práv, rozhodne v mezích své příslušnosti, zda určitý právní vztah vznikl a kdy se tak stalo, zda trvá, nebo zanikl a kdy se tak stalo. Žadatel jednoznačně prokázal, že jeho žádost je nezbytná pro uplatnění jeho práv a existuje zde naléhavý právní zájem na vydání deklaratorního rozhodnutí, neboť smluvní pokuta je ze strany inkasní agentury pověřené operátorem vymáhána. ČTÚ návrhu zákazníka vyhověl a rozhodl, že právo poskytovatele na účtování uvedených smluvních pokut nevzniklo.

Monitorovací zpráva dále informuje o Metodice analýz relevantních trhů, obsahující popis metod a principů, podle kterých ČTÚ postupuje při provádění analýz relevantních trhů. Metodika zohledňuje dosavadní praxi a poznatky získané v rámci již proběhlých kol analýz, poznatky z některých notifikačních řízení u Evropské komise. ČTÚ návrh metodiky konzultoval jak s odbornou veřejností, tak s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad tak pokračuje ve zvyšování předvídatelnosti regulatorního prostředí.

V části popisující legislativní změny zpráva také upozorňuje, že režim přenesené daňové povinnosti se od 1. října nově použije i při poskytnutí služby elektronických komunikací prostřednictvím přístupu k sítím elektronických komunikací, propojení sítí nebo na základě nákupu a prodeje těchto služeb.

Monitorovací zpráva dále informuje o zahájených veřejných konzultacích k návrhům změny všeobecných oprávnění  VO-R/7 a VO-R/10. V rámci kontrolní činnosti ČTÚ v měsíci září ukončil šetření 317 případů rušení příjmu terestrického vysílání DVB-T. Základnová stanice LTE v pásmu 800 MHz byla příčinou rušení 39,6 % případů.

Zářijová měsíční monitorovací zpráva ČTÚ je ke stažení zde.

Soubory ke stažení
Top