5G sítě

Co je 5G?

Nová generace mobilních sítí. Navazuje na předchozí generace sítí 3G (přinesla rozšíření internetu do mobilu a vedla k rozmachu smartphonů) a 4G (nabídla mnohem rychlejší přenos dat a umožnila například sledovat streamovaná videa na cestách).

Co nového 5G přinese?

Hlavní přínos sítí 5G očekáváme ve změně způsobu používání stávajících zařízení jako smartphony nebo herní konzole. 5G disponují kapacitou propojit tisíce těchto zařízení v jednu chvíli a otevírají tím prostor pro vývoj nových, inovativních služeb.

Příklady využití 5G:

  • průmysl a větší automatizace výroby díky větší propustnosti 5G sítí
  • samořiditelná auta
  • telemedicína

Jak je ČR s přípravou daleko?

Kmitočty pro výstavbu sítí 5G budou předmětem aukce plánované na I. pololetí 2020. Počítá se s udělením přídělů k 1. červenci 2020, jak předpokládá rozhodnutí Evropského parlamentu k autorizaci pásma 700 MHz. Strategii rozvoje 5G připravuje i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Představují sítě 5G riziko pro lidské zdraví?

Nepředstavují. Na těch samých kmitočtech po dlouhá desetiletí bylo přenášeno TV vysílání z vysílačů o výkonech řádově vyšších, než jaké mohou dosahovat základnové stanice 5G. A žádný vliv tohoto vysílání na lidské zdraví nebyl popsán. Přesto se veřejným prostorem šíří celá řada fake news a hoaxů:

 

ČTÚ zřídil email 5ghoax@ctu.cz, kde sbírá podobné nesmyslné zprávy týkající se nepravdivých informací o sítích 5G, a je připraven je na těchto stránkách vyvracet.

Top