Monitorovací zpráva 10/2023: Rušení TV mobilními sítěmi není časté a dá se efektivně řešit; změna poskytovatele internetu funguje

 

Praha, 18. 10. 2023 – V říjnové monitorovací zprávě informujeme o problematice rušení příjmu televize mobilními sítěmi, a jak lze tento případný problém efektivně řešit. ČTÚ po roce od účinnosti vyhlášky o přenositelnosti ČTÚ vyhodnotil její praktické naplňování a dopady jak na uživatele služeb elektronických komunikací, tak i na poskytovatele těchto služeb. V pravidelné spotřebitelské rubrice zodpovídáme dotaz týkající se podmínek přenositelnosti pro spotřebitele a podnikatelské subjekty.

Český telekomunikační úřad se setkává s názory, že za nekvalitní příjem televizního signálu přes anténu mohou mobilní rádiové sítě, protože ruší televizní signál a tím zhoršují jeho kvalitu a dostupnost. Jaká je tedy skutečně reálná situace s rušením televizního signálu mobilními rádiovými sítěmi 4G/5G? Úřad může konstatovat, že mobilní rádiové sítě svým provozem nezpůsobují trvalé zhoršení kvality příjmu televizního signálu. V případech, kdy k rušení dojde, (což představuje zhruba pětinu všech stížností, které ČTÚ obdrží), je odrušení zajištěno v několika dnech od chvíle, kdy je Úřad o vzniku rušení informován. Ve všech těchto případech je kvalita příjmu po úpravě stejná, jako byla před zjištěním vlivu mobilní sítě. Více včetně konkrétních čísel na str. 5 monitorovací zprávy.

Praktické provedení přenosu telefonních čísel a změny poskytovatele služby přístupu k internetu se řídí prováděcí vyhláškou č. 58/2022 Sb. ČTÚ vyhodnotil, jak vše v praxi probíhá, a i přes zjištění drobných nedostatků mohl konstatovat, že nejsou důvody ke změně prováděcí vyhlášky. Více k našemu zhodnocení vyhlášky na str. 3 monitorovací zprávy.

Právo bezplatně si ponechat číslo nezávisle na poskytovateli služby se vztahuje na kteréhokoliv účastníka, včetně podnikatelských subjektů. Více k této spotřebitelské problematice na str. 2 monitorovací zprávy.

Tereza Meravá
tisková mluvčí
Českého telekomunikačního úřadu

Top