TISKOVÁ ZPRÁVA Rušení v Aši a okolí je vyřešeno

Radiokomunikace a.s. ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) přeladily poslední zarušené televizní frekvence v oblasti Aše a okolních vesnic. Technici Radiokomunikací přeladili dva analogové kmitočty distribuované vysílačem Aš – Háj a změnili primární signál převáděče v Kopaninách. Vyřešil se tak problém rušeného příjmu ČT 1 a Novy v oblasti Ašského výběžku.

„Jsme rádi, že mezi Radiokomunikacemi a ČTÚ došlo k rychlé shodě v otázce přelaďování zarušených frekvencí. I díky tomu jsme mohli velmi rychle zareagovat a v krátkém čase umožnit divákům opětovný nerušený příjem,“ řekl dnes Ing. Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb RADIOKOMUNIKACE a.s.

Matematické modely předpokládaly rušení celkem v téměř dvaceti lokalitách. Reálná situace je ovšem příznivější, v šesti lokalitách se rušení nepotvrdilo vůbec. Měřící vozy Radiokomunikací i nadále sbírají údaje o rušení v postižených oblastech. „Jsme připraveni reagovat na případné stížnosti občanů, v této chvíli ještě nemůžeme další rušení zcela vyloučit,“ dodal Roztočil.

„Snažili jsme se vyhovět potřebám Radiokomunikací a diváků v co nejkratší době. Jsme si vědomi důležitosti stanovení univerzálních postupů v těchto situacích. Podobné problémy se totiž dají očekávat v budoucnu, a to i v dalších oblastech,“ dodal ředitel odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ Ing. Jiří Duchač.

Vývoj přelaďování zarušených analogových frekvencí v oblasti Aše:

Lokalita Program Vysílaný
kanál
Způsob odstranění rušení
 Aš - Háj ČT1 22   6.8. přeladěno na kanál 28
 Aš - Háj Nova 32   7.8. přeladěno na kanál 39
 Kopaniny Nova 10 13.8. změna primárního signálu

Ing. Dana Makrlíková v. r.      
tisková mluvčí              
Českého telekomunikačního úřadu

Praha 15. srpna 2007

Kontakt:
Ing. Dana Makrlíková
tisková mluvčí ČTÚ
tel.: 608 006 629, 224 004 846, fax: 224 004 850
e-mail: makrlikovad@ctu.cz

Český telekomunikační úřad
Sokolovská 219, Praha 9
poštovní přihrádka 02, 225 02 Praha 025
Internet: http://www.ctu.cz

© ČTÚ VIII/2007

Soubory ke stažení
Top