TISKOVÁ ZPRÁVA: ČTÚ a NKÚ uspořádají první hackathon veřejné správy

Praha, 7. března 2017 – Podpořit otevírání dat institucí státní správy má za cíl první hackathon veřejné správy v České republice. Uspořádají ho Český telekomunikační úřad a Nejvyšší kontrolní úřad ve dnech 15. a 16. září 2017 na půdě NKÚ.

Veřejná správa si dosud pořídila přes šest a půl tisíce informačních systémů. V nich je ukryto nepředstavitelné množství dat, a tedy i velké bohatství. Část z těchto dat je postupně zveřejňována ve formě otevřených dat, tedy ve strukturované a strojově čitelné podobě, volně a bezplatné dostupné, pro komerční i nekomerční využití.

„Moderní a otevřená veřejná správa vyžaduje revoluci. Revoluci v myšlení. Jsem rád, že jsme mezi prvními úřady, kteří dávají svá data k dispozici, chceme se spojit s ostatními úřady publikujícími svá otevřená data a využít tak synergický efekt, který toto spojení umožňuje, a zároveň inspirovat ostatní,“ řekl k tomu předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

„Všechny informace veřejné správy, s výjimkou utajovaných, důvěrných a citlivých, musí být veřejné a veřejnosti snadno dostupné,“ uvedl k tomu prezident NKÚ Miloslav Kala. S těmito informacemi pak veřejnost může pracovat a využívat je ke svému prospěchu i prospěchu ostatních. „Naším cílem je vytvoření zajímavých aplikací, vizualizací, nových pohledů na data i jejich využití,“ podpořil myšlenku hackathonu Michal Kubáň, národní koordinátor otevřených dat z Ministerstva vnitra.

Podrobnější informace budou průběžně zveřejňovány na webu ČTÚ, kde se lze rovněž na zářijovou akci zaregistrovat.

Soubory ke stažení
Top