


Dne 16. března 2020 Český telekomunikační úřad (dále jen „Úřad“) vyhlásil veřejnou konzultaci k uplatnění připomínek k návrhu textu Vyhlášení výběrového řízení za účelem udělení práv k využívání rádiových kmitočtů pro zajištění sítí elektronických komunikací v kmitočtových pásmech 700 MHz a 3440–3600 MHz (dále jen „výběrové řízení“). Úřad stanovil lhůtu pro podání připomínek 16 dubna, kterou následně prodloužil v návaznosti na opatření týkající se COVID-19 do 4. května 2020.
Na základě souhrnného posouzení připomínek od všech 29 připomínkujících subjektů se Úřad rozhodl upravit podmínky výběrového řízení v některých jeho základních principech. Z tohoto důvodu se Úřad rozhodl ukončit proces navazující na tuto veřejnou konzultaci a vyhlásit novou veřejnou konzultaci s upravenými podmínkami výběrového řízení. V souladu se zásadou hospodárnosti se Úřad rozhodl detailně nevypořádat jednotlivé připomínky k původním podmínkám výběrového řízení a zveřejnit toto souhrnné sdělení k vypořádání připomínek.
Níže Úřad shrnuje vybrané základní zvažované úpravy podmínek výběrového řízení. Upravené podmínky Úřad zveřejnil v podobě nového návrhu Vyhlášení výběrového řízení k veřejné konzultaci dne 4. června 2020.
Z přijatých připomínek vyplývá, že na trhu existuje významný počet subjektů, které mají potenciální zájem o získání rádiových kmitočtů v pásmu 700 MHz s cílem stát se celoplošným novým operátorem (viz připomínky ČEZ, Nordic Telekom, České radiokomunikace, Sazka). Také z řady ostatních připomínek vyplývá, že pro potenciálního nového operátora je přístup k rádiovým kmitočtům v pásmu 700 MHz vhodných k celoplošnému pokrytí významný. I z připomínek Ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá doporučení vyhradit rádiové kmitočty v pásmu 700 MHz pro nového operátora.
Úřad je přesvědčen, že přes konfliktní obchodní zájmy jednotlivých hráčů, panuje shoda, že případný nový operátor by měl mít možnost získat rádiové kmitočty v pásmu 700 MHz umožňující celoplošné pokrytí. Úřad proto – s ohledem na projevený zájem několika subjektů o rádiové kmitočty v pásmu 700 MHz – navrhuje vyhrazení jednoho bloku o velikosti 2×10 MHz pro nové operátory. Pravidla výběrového řízení ovšem Úřad hodlá nastavit variantně tak, že pokud by se po vyhlášení výběrového řízení ukázalo, že zájem o vyhrazené rádiové kmitočty ze strany nových operátorů netrvá,) vyhrazení by v takovém případě nebylo aplikováno.
Cílem Úřadu zůstává podpora vstupu jednoho či více nových operátorů s různou mírou vlastní infrastruktury, a proto Úřad plánuje zachovat závazek národního roamingu. Úřad však zohlednil připomínky (zejména od stávajících operátorů) směřující k tomu, aby národní roaming byl poskytován pouze oprávněným zájemcům s významným podílem vlastní infrastruktury. S ohledem na tyto doručené připomínky Úřad zvažuje úpravu podmínek národního roamingu tak, že podmínky vlastního pokrytí pro oprávněné zájemce o národní roaming budou zpřísněny následovně:
Rádiové kmitočty, kterých je oprávněný zájemce držitelem a prostřednictvím kterých zajistí požadované pokrytí, přitom budou nerozhodné – může se jednat o rádiové kmitočty v pásmu 700 MHz nebo o rádiové kmitočty v pásmu 3400–3800 MHz.
Cílem Úřadu je, aby oprávněnými zájemci o národní roaming byli pouze významní infrastrukturní hráči, pokrývající vlastní sítí s využitím vlastních kmitočtů populaci České republiky odpovídající ekvivalentu pokrytí Prahy a všech měst v České republice nad 50.000 obyvatel, která v souladu s vládní 5G strategií považuje ČR za prioritní s ohledem na pokrytí sítěmi 5G.
Úřad rovněž nově umožní, aby v závislosti na výsledcích výběrového řízení poskytovali na základě závazku národní roaming jen někteří ze stávajících operátorů.
Účelem národního roamingu je umožnit vstup na trh novým hráčům, kteří významně přispějí k naplnění cíle výběrového řízení spočívajícího v podpoře hospodářské soutěže, zejména na infrastrukturní úrovni.
Úřad obdržel řadu připomínek týkajících se bloku o velikosti 40 MHz, který Úřad zvažoval nezahrnout do předmětu výběrového řízení, s tím že budou později přidělovány pro účely průmyslu 4.0. Úřad se rozhodl zohlednit připomínky, které podporují využití rádiových kmitočtů pro lokální neveřejné průmyslové aplikace a požadují zvětšit rozsah takto využívaných kmitočtů (např. připomínky Škoda, Siemens, Český telekomunikační klastr a další), a zároveň i připomínky, které směřovaly k přidělení těchto kmitočtů mobilním operátorům (zejména připomínky stávajících i potenciálních nových operátorů). Úřad se rozhodl vrátit tyto rádiové kmitočty do předmětu výběrového řízení, ale zároveň se dvěma abstraktními bloky o velikosti 2×20 MHz v pásmu 3400–3600 MHz spojit závazek velkoobchodní nabídky pronájmu všech kmitočtů, které jsou držitelé těchto bloků oprávněni využívat v pásmu 3400–3800 MHz. Toto řešení umožní efektivní celoplošné využívání všech kmitočtů v tomto pásmu pro potřeby veřejných sítí elektronických komunikací a zároveň zpřístupní tyto kmitočty pro lokální neveřejné 5G sítě pro potřeby průmyslu 4.0, a to v souvislém bloku o rozsahu nejméně 40 MHz, ale pravděpodobně i více, zejména pokud tyto dva bloky získá operátor (popř. až dva operátoři), kteří jsou již současnými držiteli kmitočtů v části pásma 3600–3800 MHz. Tyto bloky budou nabízeny za sníženou vyvolávací cenu a budou při refarmingu prioritně umisťovány v relevantní části pásma 3400–3800 MHz kmitočtového pásma.
Na základě podaných připomínek Úřad dále zvažuje úpravy aukčního řádu takovým způsobem, aby potenciální noví operátoři měli možnost stáhnout svou nabídku na kmitočty v pásmu 700 MHz, pokud by z důvodu převisu poptávky a vysoké ceny nezískali rovněž rádiové kmitočty v pásmu 3400–3600 MHz a naopak. Tímto opatřením hodlá Úřad eliminovat tzv. „exposure risk“ potenciálních nových operátorů.
Čj. ČTÚ-12 711/2020-613/III. vyř.
odbor správy kmitočtového spektra