


Informace o zkušebním provozu základnových stanic LTEInteraktivní mapa zobrazuje přesné umístění základnových stanic LTE v pásmu 800 MHz (dále jen „BTS“) s termínem jejich uvedení do zkušebního provozu. V případě zhoršení televizního příjmu si můžete ověřit, zda uvedený problém může souviset s provozem BTS ve vaší lokalitě. |
Informace o trvalém provozu širokopásmových sítí LTE (UMTS):Interaktivní mapa znázorňuje vypočtené pokrytí signálem od základnových stanic LTE (UMTS) v pásmech 800, 1800, 2100 a 2600 MHz, které jsou provozovány v trvalém provozu. Součástí webu je taktéž tabulková část s vyjádřením procentuálního pokrytí obyvatelstva v jednotlivých krajích, okresech a obcích ČR. |
Aukce volných kmitočtů dokončená počátkem roku 2014 umožní operátorům podstatně rozšířit nabídku přístupu k internetu. Pro obyvatele ČR bude znamenat především výrazné zvýšení rychlosti mobilního internetu.
Po zahájení výstavby sítí LTE předpokládají odborníci možný vznik problémů s rušením televizního příjmu. Vstupní obvody televizních přijímačů, stejně jako používaných anténních širokopásmových zesilovačů, totiž zpravidla odpovídají původnímu rozsahu rádiových kmitočtů vyhrazených pro televizní vysílání, tj. včetně úseku nyní vyhrazeného novým mobilním sítím.
Pravděpodobnost rušení televizního příjmu roste zejména v následujících situacích:
ČTÚ přijal opatření, která negativní dopady za rušení televizního signálu zmírňují:
V případě problémů s příjmem digitální televize, vzniklých po zprovoznění sítě LTE v místě vašeho bydliště, prosím kontaktujte místně příslušné pracoviště ČTÚ nebo využijte elektronický formulář.
Experiment pro posouzení možnosti rušení příjmu signálu DVB-T signálem sítí LTE 800 MHz.
Pro ověření dopadu provozu sítí LTE 800 MHz na příjem signálu DVB-T provedl Úřad experiment, při kterém byla ve vybraných lokalitách s příjmem DVB-T signálu na kanálech 59 nebo 60 provozována základnová stanice systému LTE.
Ve spolupráci s místními samosprávami bylo zjišťováno rušení TV příjmu, prováděna analýza vlivu signálu LTE na přijímací zařízení a možnosti aplikací různých ochranných opatření pro odstranění vzniklého rušení. Výsledky experimentu jsou k dispozici zde.