


Český telekomunikační úřad uspořádal v období od 23. 9. 2014 do 4. 11. 2014 v Praze, Hradci Králové, Brně a Ostravě pracovní semináře určené především pro podnikatele-provozovatele WiFi sítí a WiFi zařízení.
Cílem těchto seminářů bylo reagovat na současný neutěšený stav ve využívání kmitočtového pásma dle všeobecného oprávnění VO-R/12/09.2010-12 k využívání rádiových kmitočtů a k provozování zařízení pro širokopásmový přenos dat v pásmech 2,4 GHz až 66 GHz (dále jen „VO-R/12“). Hlavní pozornost byla věnována nejproblematičtější části, pásmu 5 GHz, kde se v současné době problémy kumulují a velmi často vyúsťují mimo jiné v rušení meteorologických radarů, provozovaných Českým hydrometeorologickým ústavem (dále jen „ČHMÚ“).
Český telekomunikační úřad na základě podnětů ČHMÚ a několika rozsáhlých kontrolních akcí (řádově několik set kontrol) prováděných v letech 2012–2014 opakovaně zjišťuje, že nejčastější příčinou problémů s elektromagnetickou koexistencí je především porušování podmínek stanovených ve všeobecném oprávnění. Nejčastěji se jedná o vyřazený nebo nefunkční systém DFS (Dynamic Frequency Selection), využívání indoor kmitočtů mimo budovu, provozování zařízení na kmitočtech mimo vyhrazené pásmo pro WiFi sítě (dále jen „RLAN“) a nedodržení limitu pro vyzářený výkon.
Proto se ČTÚ v rámci seminářů zaměřil na objasnění podmínek a norem pro provoz RLAN (Radio Local Area Network). Pozornost byla šířeji věnována objasnění regulatorního rámce pro RLAN, neboť ne vždy, jak potvrdily i semináře, je uživateli pásma správně chápáno, že provoz WiFi zařízení je uskutečňován v tzv. sdíleném pásmu, kde jsou stanoveny jasné technické podmínky pro provozování WiFi zařízení. Důvodem je zabezpečení koexistence jednotlivých prostředků v toto pásmu. Pozornost byla také věnována objasnění skutečnosti, že RLAN nemají stejné postavení jako provoz meteorologických radarů, i když obě služby jsou zařazeny do kategorie primární, a z toho plynoucí závěr, že RLAN nesmí požadovat ochranu před službami rádiového určování.
Na seminářích bylo také poukázáno na další možný vývoj ve využití dalších částí pásma ve prospěch zařízení WiFi a co je možné v následujících letech očekávat v mezinárodním kontextu, bylo zdůrazněno, že se jedná o proces, který má svůj vývoj, a závěry tohoto procesu nejsou v tomto okamžiku na pořadu dne a lze je nejdříve očekávat až v horizontu několika let. Všechny výše uvedené otázky byly hlavním obsahem přednášky, kterou zveřejňujeme v následujícím odkazu: „Aktuální otázky využití kmitočtového spektra v pásmu 5 GHz“.
Semináře se dále detailně zabývaly problematikou výkladu regulatorního rámce a technických podmínek, které jsou obsahem VO-R/12 a jejich praktického naplňování v rámci technického řešení u jednotlivých uživatelů kmitočtového pásma. To bylo obsahem přednášky zabývající se problematikou významu všeobecného oprávnění, jeho správného výkladu i s poukazem na nejčastější nesprávnosti ve výkladu některých ustanovení. Bylo zdůrazněno, že všeobecné oprávnění, vydané ČTÚ, nenahrazuje zákon a další předpisy, ale pouze tyto dokumenty v některých ustanoveních konkretizuje a doplňuje. Přednášku k uvedené problematice naleznete zde: „Podmínky využívání kmitočtového spektra VO-R/12/09.2010-12“.
Dále bylo na zobecněných praktických případech z kontrolní činnosti ukázáno, v čem se nejvíce uživatelé pásma dopouští chyb a co je nejčastěji porušováno, včetně doporučení, jak se tohoto porušování vyvarovat. Této problematice byla věnována přednáška na téma: „Problematika rušení meteoradaru provozem RLAN“ a „Problematika rušení meteoradaru provozem RLAN−OV“.
Nedílnou součástí seminářů bylo i informování drobných podnikatelů o některých základních povinnostech, které jim plynou ze zákona o elektronických komunikacích při výkonu jejich komunikační činnosti, kde ČTÚ identifikuje v poslední době nejvíce porušení a nedodržování zákona, což je i nejčastějším předmětem správních řízení a ukládání sankcí. Uvedenou problematiku naleznete na tomto odkazu: „Podmínky podnikání v elektronických komunikacích“.
V rámci seminářů byla zařazena i aktuální přednáška Českého hydrometeorologického ústavu o současném stavu a o technických a společenských dopadech rušení meteorologických radarů a jaké to má pro ČHMÚ důsledky v podobě znehodnocených datových výstupů a dalších vážných společenských dopadech a rizicích, která tato situace přináší i pro ostatní subjekty, které data ČHMÚ využívají ve své činnosti. Přednáška k uvedené problematice je k dispozici na této adrese: „Problematika rušení meteorologických radarů ČHMÚ“.
Vzhledem k tomu, že regulatorní rámec pro RLAN se týká i technických požadavků na vlastní elektronická zařízení jako výrobků, byla součástí seminářů i přednáška na toto téma. Zkušenosti z kontrolní činnosti ukazují i na to, že ne vždy jsou prodávána a používána zařízení, která splňují příslušné normy pro použití na našem a evropském trhu. Této problematice byla věnována přednáška zástupce České obchodní inspekce, která je uvedena zde: „Povinnosti při uvádění výrobků na trh a kontrola jejich plnění“.
V závěru seminářů Český telekomunikační úřad deklaroval, jaký bude jeho další postup, jehož cílem je zlepšení podmínek koexistence RLAN navzájem včetně slučitelnosti s ostatními službami využívajícími kmitočtové pásmo:
Český telekomunikační úřad je přesvědčen, že všechny informace, které na seminářích zazněly, budou užitečné jak pro podnikatele, tak i pro všechny, kdo provozují RLAN dle všeobecného oprávnění VO-R/12, třebaže v této oblasti nepodnikají. Z toho důvodu všechny informace, které na seminářích prezentoval, otevřeně zveřejňuje na svých stránkách. ČTÚ je připraven všem subjektům, kteří o to požádají poskytnout pomoc a součinnost při nejasnostech ve výkladu jednotlivých norem a předpisů. Vývoj celé oblasti provozu RLAN bude průběžně monitorován a vyhodnocován a v případě, že by nedošlo ke zlepšení stavu především v oblasti vlastního rušení meteorologických radarů, bude zvažováno přijetí dalších regulatorních opatření. Vzhledem k tomu, že na seminářích zazněla i řada dotazů a připomínek, ČTÚ zveřejňuje nejčastější dotazy a odpovědi.