Informace o provozu zařízení RLAN v pásmu 5GHz

Světová radiokomunikační konference WRC-03 konaná ve dnech 9. 6. – 4. 7. 2003 v Ženevě projednala a přijala takové změny Radiokomunikačního řádu s účinností od 1. 1. 2005, které umožní stanovit podmínky provozu bezdrátových přístupových systémů (WAS), jejichž součástí jsou místní rádiové přístupové sítě RLAN, v rámci pozemní pohyblivé služby.

Český telekomunikační úřad zveřejnil v Telekomunikačním věstníku, ročník 2002, částka 9 úvodní informaci týkající se možnosti využití kmitočtů v pásmu 5 GHz pro provoz zařízení rádiových sítí RLAN1).

Světová radiokomunikační konference WRC-03 konaná ve dnech 9. 6. – 4. 7. 2003 v Ženevě projednala a přijala takové změny Radiokomunikačního řádu s účinností od 1. 1. 2005, které umožní stanovit podmínky provozu bezdrátových přístupových systémů (WAS2)), jejichž součástí jsou místní rádiové přístupové sítě RLAN, v rámci pozemní pohyblivé služby. Stanovení konkrétních provozních podmínek v jednotlivých zemích náleží příslušným národním telekomunikačním správám, které jimi zajistí nerušené využívání kmitočtového pásma 5 GHz všemi radiokomunikačními službami, pro které je pásmo vyhrazeno.

V podmínkách ČR je třeba přihlédnout nejen k požadavkům na ochranu dalších služeb sdílejících kmitočtové pásmo, ale i ke skutečnosti, že Evropská komise přijala 20. 2. 2003 Doporučení komise o harmonizaci poskytování veřejného přístupu R-LAN3) k sítím a službám veřejných elektronických komunikací 2003/203/ES, které uvádí, že zařízení RLAN mají být provozována bez udělování individuálních licencí. To vyžaduje uplatňování mitigačních technik4), tj. především dynamické volby kmitočtu (DFS5)) a automatické regulace výkonu (TPC6)), potlačujících jak rušení, tak vzájemné ovlivňování s jinými systémy resp. službami. Závěrečná rozhodnutí WRC-03 však respektovala i požadavky zemí, kde je a bude provoz zařízení WAS povolován individuálně a lze tedy podle konkrétní situace stanovit specifické omezující podmínky nebo dokonce provoz zařízení nepovolit. Individuální povolování naopak umožňuje také stanovit podmínky pro provoz zařízení bez mitigačních technik, s vyššími limity výkonu nebo pro provoz zařízení v otevřeném prostoru (mimo budovy). Na rozdíl od těchto zemí však ČR bude respektovat výše uvedené Doporučení Evropské komise a umožní provoz všem provozovatelům bez individuálního povolovacího řízení.

S ohledem na skutečnosti, že:

  • během přípravy WRC-03 byly v ITU-R zpracovány studie sdílení pásma 5 GHz radiokomunikačními službami, formulovány základní závěry, přičemž upřesňování podmínek sdílení je předmětem dalších studií,
  • jsou indikovány záměry výrobců dodávat zařízení splňující požadavky mitigačních technik (standardu IEEE 802.11h7)),
  • provoz zařízení lze připustit za podmínky, že nebude působit nežádoucí rušení,
  • narůstající využití RLAN v pásmu 2 400 MHz prokazuje zájem o využití přístupových sítí s významným přínosem k rozšiřování přístupu k internetu,

ČTÚ rozhodl, že umožní co nejdříve provozování zařízení RLAN v pásmu 5 GHz v souladu s Rozhodnutím CEPT ERC/DEC/(99)23 formou vydání generální licence.

UPOZORNĚNÍ – zařízení bude možno uvádět do provozu až po nabytí účinnosti zmíněné generální licence a provozovat je jen za podmínek touto generální licencí stanovených. Oznámení je proto určeno pro budoucí provozovatele a uživatele zařízení k poskytnutí základních informací pro plánování nasazení RLAN v předstihu, vč. upozornění, že provoz zařízení bez mitigačních technik (např. standardu IEEE 802.11a) nebude přípustný. Navazující informací bude text návrhu generální licence, jehož zveřejnění se předpokládá v 9/2003.

ČTÚ č.j.22615/2003-613
odbor správy kmitočtového spektra


1), 2) Bezdrátové místní sítě, operátory někdy označované pojmem WiFi; sítě HIPERLAN1/2 jsou sítě RLAN vymezené standardy ETSI.

3) Wireless Access Systems.

4) Mitigační technikou rozumíme volbu takových opatření, aby se snížilo - zmírnilo vzájemné rušení jednotlivých systémů provozovaných v rámci jedné služby případně v různých službách, používáme rovněž pojem činitel potlačení rušení.

5)Dynamic Frequency Selection.

6) Transmitter Power Control.

7) Jedná se o připravovaný standard jehož přijetí lze očekávat koncem tohoto roku a měl by splňovat evropské požadavky na vybavenost zařízení RLAN systémy TPC a DFS a být z tohoto hlediska ekvivalentní systémům HIPERLAN2.

Top